.: PŘIHLÁSIT SE :.

NickName: 

Heslo: 


Zaregistrovat se

.: KONTAKT :.

email

Články

DDM Praha 6 B - Dukla C 3%-4%

Třetí výhra v řadě. Aneb na vítězné vlně.

Naše výprava na Bílou Horu, kde ležely tři důležité body, byla úspěšná, ale co to stálo nervů, potu, krve a různých jiných efektů, darmo povídat.

DDM Praha 6 B   Dukla C
Štross František V Z 2263 1 - 0 2157 Bauma Jiří V Z
Křivánek Vladimír Z 2213 1 - 0 2138 Nečada Martin V Z
Slovák Pavel H Z 2023 0 - 1 2049 Sedláček Tomáš Z
Šmejc Jiří Z 1897 0 - 1 2038 Šiktanc Petr Z
Kaláb Jaromír 1634 1 - 0 1978 Pospěch Radim V
Fica Alexander 1775 ½ - ½ 1907 Sýkora Petr Z
Chmiel Michael 1605 0 - 1 1851 Krutina Ivan
Valešová Šárka 1803 0* - 1* 1850 Rexa Martin
 _______________________ -  _________________________

Sestavu jsem pojal regionálně a povolal do boje všechny tři Řepáky, kteří to mají domů z HrMDDM kousek, poprvé jsme tak vyslali do boje všechny tři první šachovnice, což uvítal Tomáš Sedláček. I DDMáci postavili silné čelo, nicméně na spodních deskách jsme drželi převahu, zvláště když Martin Rexa (8.) po hodině vítězně kontumoval. Na další body do DuklaKapsy jsme chvíli čekali, nicméně ještě před prvními tísněmi jsme zápas uchopili pevně do rukou. Ivan Krutina (7.) postupně bez jakýchkoliv příhod stupňoval černými převahu v pozici D+V+nestejníS s pěšcem více až do jednoduché koncovky nestejných střelců s dvěma pěšci více. Celou dobu byl nešťastný bílý bělopolák za naprostého blba, a tak to Ivanovi nedalo moc práce, nicméně pohled do jeho pozice byl pro zbytek týmu vždy příjemným uklidněním, že tady je všechno v pořádku. Zato u Tomáše Sedláčka (3.) to chvíli nevypadalo dobře. Po nevšedním zahájení na něj bílé figurky trochu jankovitě, nicméně zlověstně naskákaly, a v jednom okamžiku (jak jsem zahlédl, ale bez možnosti vykoukat z pozice více informací) měl Tomáš kvalitu méně. Jenže pak se to nějak příjemně buď zamotalo, nebo naopak rozmotalo, a Tomáš měl dvě figury za věž. A navíc byl bílý král „poněkud znepokojován“ ve svém potrhaném stanu. A pak byl náhle konec, jak a proč jsem bohužel nezahlédl. Nicméně před tísněmi vedeme 3-0 a svět je voňavý a růžový…

Avšak pak nastaly krušné chvilky. Zatímco Petr Šiktanc a já, Petr Sýkora se se soupeři tak nějak zbytečně a zdlouhavě a komplikovaně páráme, tak tři partie se postupně noří do kalných vod řeky Léthé. Martin Nečada (2.) nevyloudil po zahájení (směska ben-oni, holandské a chilli guláše) remízu a pozice se mu postupně rozpadala. Zahlédl jsem okamžik, kdy se středem valila trojice černých pěšců, před kterými bílé figurky nestačily uhýbat. Podobně si vedl ve výměnné španělce i Jirka Bauma (1). V zápletkách střední hry ztratil/obětoval/věnoval kvalitu za pěšce. A ani tuhý odpor do koncovky, kdy bílý měl věž více, ale Jirka hrozil, že si postaví dámu, bohužel potřebnou uklidňující remízu do DuklaKapsy nepřinesl. Na Radima Pospěcha (5.) soupeř vyrukoval s jakýmsi modifikovaným sicilským gambitem (1.e4, 2.a3, 3.b4). Přebývající pěšec na dámském křídle byl Radimovi celou partii k ničemu, protože se hrálo celou partie pouze na královském křídle, přesněji u černého krále, ještě přesněji na černých polích u nebohého černého krále. Na závěr bílý nekrytelně napadl slabé pole f7 a bylo vymalováno. 3-3.

Jasný zápas se změnil v drama. Naštěstí dvě zbývající partie oba zbývající DuklaBorci převedli bez příhod skrze první tíseň, ale na nějaké poklidné dovítězení z ještě nedávno lepších až přivyhraných pozic to tedy nevypadá. Obě partie se rozhodli v poslední minutě. A zde je třeba pochválit podpůrný tým (Radim, Martin, Ivan), který oběma DuklaZoufalcům přinášel podrobné a jasné informace, jak to vypadá u druhého DuklaZoufalce.

Co se dělo v mé, Petr Sýkora (6.) partii. Soupeř v Anglické od zahájení nic nevystrkoval ven, žádné tahy typu e7-e5 nebo c7-c5. Pro mne nepříjemný a docela pevný zanďour. I rozhodl jsem se, že opustím tradiční anglické stezky a natahal jsem při plné desce dopředu skoro všechny pěšce (od a až po e). Oběť figury za tři pěšce mi sice fryc doma schválil, ale v opačném gardu. Fryc by to snadno vyhrál po oběti střelce a ponechání si koně (na f5 při holém černém králi), já to bohužel realizoval obráceně a na f5 zvostal se střelcem, a černý okamžitě vyměnil, co se dalo, včetně dam, takže původní plán „dám mat“ spadl pod stůl a hrála se koncovka, V+S+6P proti V+S+J+3P, mám pěšcovou převahu na DKř 3 na 2 i na KKř 3 na 1. Pozice je za mne docela bezpečná, protože mám dvě únikové trasy, kdyby bylo nejhůř: Nechat soupeře neúspěšně matit J+S, nebo se spolehnout na falešného střelce. Hlavní můj pán byl prostý až sprostý, starého pána Ficu unavit a v pravý čas partii zvítězit. Stačí před něj klást problémy a mít lepší čas. Svatá prostoto! Partie pokračovala v dlouhé koncovce, kdy hrozily všechny čtyři možné rezultáty, kromě obvyklých výsledků 1-0, %, 0-1, zde ještě byla alternativa, že se některému z nás zavaří mozek. Nicméně pro fryce to je celou dobu nuda, protože z hodnocení 0.00 jen občas uhne mírně do plusu nebo mínusu. V okamžiku, kdy oba máme méně než dvě minuty, se konečně pan Fica spletl, já jsem zajásal a zahrál „vyhrávající“ tah, po kterém pan Fica zahrál vyhrávající tah a já spadl ze židle. Probuzený fryc na tuto pasáž reagoval posloupností:0.0;  0.0; +16.5; -4.8. (Pro zvídavé: B: Kc3, Se3, Pa6,g7; Č: Kd5, Sb8, Jg8, Pc4. Stalo se 57… Se5+ 58.Kb4 Je7?? 59. Sg5 ?? Jc6+! 60. Kb5 Sxg7… Najít správný 59. tah bílého není těžké, k dispozici jsou hnedle dva.) Zbytek partie proběhl takto: Chvíli jsme oba něco tahali, pan Fica o poznání klidněji a pomaleji a já si uvědomil, že neví, že nám končí čas. Když soupeři zůstalo posledních 16 sekund a já měl ještě něco přes minutu, tak jsem mu řekl, že musí tahat rychle. Což mu potvrdil i kapitán domácích. Po partii mi pan Fica řekl, že si myslel, že se ještě bude půlhodina přidávat. Neuvědomil si, že už se to jednou stalo. V partii jsme rychle opakovali tahy, a tak remis. Nemyslete si však, že jsem altruista, těsně předtím mi byla doručena zpráva, že Petr Šiktanc je vyhraný…

Partie Petra Šiktance (4.) nebyla prý tak turbulentní – tedy když pominu finále... Po střední hře a po první kontrole se zasekla v pozici 6 lehkých figur a spousta blokovaných pěšců. Neměl jsem čas a sílu zkoumat, jak to vlastně po první časové kontrole stojí, ale operativní tým z již dohraných DuklaBorců tvrdil, že to je dobré. Minimálně na hodinách to byla pravda. Z Petrovy partie jsem zachytil jen závěr. Hodiny: Petr 27 s, soupeř 12 sekund a Petr si ve střelcovce staví dámu. (Po partii se Petr přiznal k tomu, že byl přesvědčen, že se po babostavu soupeř spořádaně vzdá.) Hraje se dál, Petr o poznání pomalejší a rozechvěnější rukou začíná dámou šachovat a někam žene černého krále. Čas se krátí spíše jemu, než soupeři. Ve finále, kdy má černý jen krále a dva pěšce (oba zablokované, jeden střelcem) a bílý dámu, střelce a nějaké pěšce, se stalo toto: V pozici bílá Db3, černý Kc1 zahrál černý Kc1-a1, čímž se nečekaně zpatil, Petr to zaregistroval jen částečně a uvolnil jednoho černého pěšce. V tom okamžiku černý překročil čas. Petr měl 4 sekundy. Po pádu rozhodčí reagoval až po mém špitnutí „Rozhodčí!?“, řekl důrazně „Čas“ a přestalo se hrát. DDMáci sice chvíli tvrdili, že jeden tah (nejméně) zahrál Petr obouruč – asi nějaké braní. Já jsem kontroval informací o tahu Kc1-a1. Další diskusi už jsem nevnímal, pouze se nechal dovléci k zápisu. A když jsem osmkrát zkontroloval, že podle zápisu jsme vyhráli, tak jsem ho podepsal. Naštěstí DDMáci rychle a způsobně porážku uznali. Být to někdo jiný, tak se tam možná hádáme a tlučeme ještě dnes… 4%-3%

Co říci závěrem? Ještě že jsou šachy taková poklidná, nevzrušivá a nudou prosycená zábava!  Jak jsem se z HrMDDM vypotácel nevím, Ivan mne odvezl do Řep na zastávku autobusu s tím, že už domů snad trefím. Dodatečně jsem v autobuse zjistil, že jsem v HrMDDM zapomněl pouzdro na brýle, partiář, vyhrávající propisku (která však nefunguje), láhev s minerálkou a všechny důležité DuklaCéPapíry. Rychlá domluva s kapitánem domácích mi umožnila druhý den si DuklaCéPapíry a partiář před dalším DDMzápasem (který se už nekonal) vyzvednout. Takže hepyend…

Autor: PeS

Diskuze k článku

Martas

Jeste k tomu Kc1-a1, myslim ze tohle bylo v poradku, souper s kralem na b1 dostal damou sach po b sloupci, ustoupil na c sloupec na napadene policko, coz zaregistroval a zmenil tah na Kb1-a1. Pri tomhle tahu ztratil vetsinu casu, protoze jinak to vypadalo ze spis spadne Petr.

16.03.2020 19:14

Martas

K tomu zaveru, Petr bral obouruc hned nekolikrat, myslim ze tenhle jeho zlozvyk zname vsichni ze ctvrtecnich blicaku. Stacilo aby to souper reklamoval a z vyhrane pozice by byl razem prusvih, 2 minuty k dobru by na par vterinach mohlo byt vic nez dama. Pro ctvrtecni blicaky bych z treninkovych duvodu navrhoval to pravidlo o obourucnem hrani brat v potaz, jednak aby se to Petr odnaucil, zaroven aby si hraci procvicili tuhle reklamaci, jak bylo videt, obcas to muze rozhodovat cely zapas.

16.03.2020 15:35


powered by Ondřej Veselý (C) 2004 - 2024